She was born in Üsküdar, Istanbul in 1989 and spent her childhood in the timeless texture of this district.

Her passion for cinema nourished him from an early age. She completed her high school education in the Radio and Television Department, which was her passion. She worked on various national channels to gain sectoral experience.
She made her first long-running TV series with the series ‘Kavak Yelleri’, which is a favorite of young people and watched with curiosity.

Since the years she entered the sector, She has continued to work and study in the fields of art, architecture, aesthetics, period and history, and stage design and decoration.
At the same time, parallel to his university life, she graduated from Istanbul Aydın University, Faculty of Communication, Radio, Television and Cinema Department with ‘High Success’ in 2011.

She has worked on many TV series, films and commercial projects both at home and abroad. In artistic productions, the story layer, texture, color, emphasis of the period and the bond established with the language of symbols in the works have always attracted attention. She saw the contradictions that she accumulated, felt, intuited and learned in the cycle of the art of living as a whole. She likes to feel the art of living by discovering new places, and she does this by taking photographs, tracing architectural designs and works, and following trends.

She has been working as an ‘Art Director’ since 2015 to reflect the life cycle She has witnessed with her expertise in the field of art.

 

——————————————————————————————

1989 yılında İstanbul Üsküdar’da doğdu ve çocukluğu bu semtin zamansız dokusunda geçti.
Sinemaya olan tutkusu onu küçük yaşlardan itibaren besledi. Lise eğitimini tutkusu olan Radyo Televizyon Bölümü’nde tamamladı. Sektörel deneyim kazanmak amacıyla çeşitli ulusal kanallarda çalıştı.
İlk uzun soluklu dizisine gençlerin favorisi olan ve merakla izlediği ‘Kavak Yelleri‘ dizisiyle giriş yaptı. Sektöre girdiği yıllardan itibaren sanat, mimari, estetik, dönem ve tarih ile sahne tasarımı ve dekorasyonu alanlarında hem çalışmaya hemde eğitimlerine devam etti..
Aynı zamanda paralel olarak üniversite hayatına  2011 yılında İstanbul Aydın Üniversitesi ‘İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema’ bölümünden ‘Yüksek Başarı’ ile mezun oldu.
Yurt içi ve yurt dışı projelerde birçok dizi , film ve reklam projelerinde çalıştı. Sanatsal üretimlerde eserlerdeki öykü katmanı, doku, renk, dönemin vurgusu, sembollerin diliyle kurulan bağ  hep dikkat çekti. Yaşam sanatının döngüsünde biriktirdiği, hissettiği, sezdiği ve öğrendiği çelişkileri bir bütün olarak gördü.Yeni yerler keşfederek yaşama sanatını hissetmeyi seviyor,bunu fotoğraf çekerek, mimari tasarım ve eserlerin izini sürerek, trendleri takip ederek yapıyor.
Sanat alanındaki uzmanlığıyla tanık olduğu yaşam döngüsünü yansıtmak için çalışmalarını 2015’ten beri ‘Sanat yönetmeni’ olarak sürdürmektedir.